Babushka ile tanıştınız mı?

Alaçatı’nın havası suyu gerçekten bir başkaymış. Hele ki lezzetleri anlatmakla bitmez, tadılmadan anlaşılmaz cinsten. Alaçatı’da yapacağımız kısa tatilimizde nereye gitsek, ne yesek bilmeden çıktık yolu. İyi ki de öyle yapmışız. İlk akşamımızda otelimizin yönlendirmesi ile bu yıl birinci yaşını tamamlayacak olan ‘Babushka’ restoran ile tanıştık. Sahipleri Özgür bey ve Olga hanım, büyük şehrin karmaşasında nefes almakta güçlük çektiklerini çabuk anlamış olacaklar ki soluğu Alaçatı’da almışlar. Sezon dışında açık bulabileceğiniz ve bir kere kapıdan içeri girdiniz mi bir daha vageçemeyeceksiniz diyebileceğim lezzetlere ve güler yüze sahipler.

Özgür bey ağırlıklı olarak misafirlerle ilgileniyor. Sıcak kanlı ve yaptıklara işe hakimiyetleri ile sizi kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda mutfağın şefi ve kraliçesi Olga hanımı (eşini) övmekle bitiremiyor. Babushka her hafta yenilenen bir menüye sahip. Taze et bulamadıklarında menüden çıkardıkları etleri, istedikleri verimi alamadıklarında servis etmedikleri mezeleri var. Birde Olga hanımın özel tarifi bir mantı var ki muhteşem. Yerken size çiğ börek tadı veren ve tadı damağınızdan asla gitmeyecek bir lezzet. Eğer iki kişi yada daha fazla kişi iseniz şanslısınız demektir. Menüde bulunan seçeneklerin hepsini tatmak isteyeceksiniz. Zeliş’in ciğeri mutlaka denemeniz gereken bir tarif mesela. Yanlış hatırlamıyorsam Özgür beyin anneannesinden gelen bir tarif. Ciğer severler bilir; ciğer ne kadar iyi olsada pişirmeyi bilmezseniz büyük bir hayal kırıklığıdır. Zeliş’in ciğeri güveç içinde servis ediliyor özel soslarla pişirilmiş, yaprak yaprak ve ağızda hiç bitmesin dedirten bir aromayla midenize doğru yol alıyor. En güzel kısmı ise soğuduğunda asla yağı donmuyor ve sıcakken verdiği lezzet hazzını koruyor. Ana yemekler dışında iki kişilik meze tabağı tamda kararında. İçersinde o haftaya özel hazırlanmış meze çeşitleri var ve tek tek sipariş etmekten daha ekonomik.

Yemekler bu kadar kusursuzken şaraplar sizce yanlış seçilmiş olabilir mi? Özellikle Ege’nin en kıymetli üzümlerinden özenle seçilmiş bir kav diyebiliriz. Bornova Misket’in kuru üzümden yapılmış olanı değilde üzümü kendi halinde bırakılmış hafif tatlı olanını bile burada bulmanız mümkün. Eğer şarap seçerken zorlanıyorsanız, Özgür bey size en iyisini tercih etmenizde yardımcı olacak bundan emin olabilirsiniz.

Her şeyi bu kadar harika yapan bir başka detay ise mekanın bu tatlı çift tarafından dekore edilmiş olması. Nar ve hınnap ağaçlarına zarar vermeden oluşturulan bahçe kışın sizi tam ortasında yakılacak olan ateş ile ağırlamak içi bekliyor olacak. Duvardaki anlamlı bisiklet, dekoratif kullanılmış tencereler… Babushka anlatmakla bitmeyecek kadar sıcak ve kaliteli. Konuştuklarınızı duyabileceğiniz kadar fonda çalan birbirinden güzel müzikler. Birsen Tezer den, Ezginin Günlüğüne birçok sanatçının sesine eşlik edeceksiniz. Uzun lafın kısası Babushka Alaçatı’ya iyi ki açılmış. Yolunuz özellikle kışın bu tarafa düşerse Özgür bey ve Olga hanıma selamımızı söyleyin. Deyinmeden geçmeyelim Olga hanım dünyanın her yerinden gelen misafirlere atölye çalışmaları hazırlıyor. Eğitimler veriyor ve aynı zamanda gurme turizmini ülkemizde yaygınlaştıran ilk isimlerden biri. Göz atmak isterseniz eğer www.deliciousistanbul.com Olga hanım tarafından hazırlanan yemek yemeği ve gezmeyi sevenlere özel bir gurme rehberi.

babushka_alac bab