Bu Bakanlık Başka Keyifli!

Kahve içmeyi sever misiniz? Kahvenin yanında güzel tatlılar içip, güzel sohbetler eşliğinde, sıcak olduğu kadar şık mekanları sever misiniz? Kahve kokusu kuşkusuz ki dünyanın en seksi kokularından biri. Dünyanın neresine giderseniz gidin, tanıdığınız bir koku. Kimi zaman vazgeçemediğiniz, kimi zaman size evinizi hatırlatan bir koku. Ne tuhaf değimli anavatanı olan Etiyopya’da sihirli bitki olarak adlandırılan kahve günümüzde hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. İngiliz’lerin meşhur çay saatlerini bile geride bırakan kahve saatleri, kahve buluşmaları ortaya çıktı. Peki ya hiç içtiğiniz kahvenin ne kadar iyi olup olmadığını düşündünüz mü? Ziyaret ettiğiniz hemen hemen her cafe’de restoranda menüde kahve çeşitlerini görmek mümkün. Neyi içeceğinize doğru karar vermek yada ne içtiğinizi bilmek sizin için ne kadar önemli? Mesela Satarbucks ile hayatımızı yerleşen Machiatto sizce servis edilirken büyük bardakla mı servis edilmeli yoksa küçük bardakla mı? Machiattonun espresso ile yapıldığını biliyor muydunuz? İsim olarak ise anlamı ‘leke’ demek. Espresso üzerine konmuş süt köpüğünü tarif eder. Bu sebeple de gerçek bir machiatto küçük espresso bardağında ikram edilir. Bu sadece kahvelerden biri ile ilgili küçük bir detay. Peki ya bundan daha fazlasını öğrenmek, hatta hangi kahve çekirdeğinden hangi kahvenin yapıldığını bilmek istemez misiniz? Bilmek isteyeceğinizden şüphem olmadığı için sizi Avrupa Yakasının en farklı mekanı olan ‘kahve bakanlığı’ ile tanıştırmak istiyorum; ‘MOC’ (Ministry of Coffee).

Mahalle kahvesi olarak adlandırabileceğiniz, son yıllarda İstanbul’da yaygınlaşan semt cafelerinden birisi olan MOC, Teşvikiye sakinlerinin yeni gözdesi. Teşvikiye, Şakayık sokakta yerini almış olan MOC, daha sokağa adımızı atmadan yönünüzü ne tarafa çevirmeniz gerektiğini size tarif eden bir kahve kokusu ile karşılıyor. MOC sadece kahve içebileceğiniz ve arkadaşlarınız ile hoş sohbetler yapabileceğiniz bir mekan değil. Menüde soğuk ve sıcak birçok kahve çeşidi bulmanız mümkün. Klasikleşmiş, americano, cappucino, latte (sadece bizim ülkemizde latte denince sütlü kahve olarak algılanıyor. Fransa’da bir cafede Türkiye’de içmek istediğiniz latteyi sipariş ederseniz size sade süt gelecektir benden söylemesi. Fransızca’da latte, süt anlamına gelir), cappucino olduğu gibi cafeyi Avusturalya’dan getirilen konsepti ile bütünleştiren Avustralya cappucinosu, cold brew, flat white, cafe miel, piccallo latte gibi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı kültür ve lezzetlere sahip kahveleride bulabilirsiniz. İstanbul’da çok sık rastlanmayan bir teknik olan ‘drip’ yani kahveyi demleme tekneği Anadolu Yakası Bağdat Caddesi’nde bulunan ‘Drip’ cafeden sonra burada da kullanıyor. Gerçek kahve severlerin vazgeçemediği kahveyi demleme tekniği ile hazırlanan özel kahveleri mutlaka denemelisiniz.

Kahve Bakanlığı’nın en önemli özelliklerinden biri burada tadabileceğiniz bütün kahveleri size evde hazırlama fırsatını sunuyorlar. Nasıl mı? Kahve workshopları ve baristalık sertifika kursları ile. 2 – 3 gün olarak değişen farklı programlar ile kahve uzmanlığı konusunda kendinizi geliştirebilir ve Uluslar arası, SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) sertifikasına sahip olup kahve uzmanı bile olabilirsiniz. Kahvenin tarihini öğrenebilir, iyi kahve nasıl anlaşılırın püf noktalarını, kahve kavurmayı ve kahve çeşitlerini öğrenebilirsiniz. Kahve eğitim uzmanı olan kurucu ortak Sam Çeviköz eğitimler için büyük bir özen gösteriyor. MOC iyi kahveler, keyfili tatlar ve eğitimler dışında, Pazartesi akşamları jazz severleri canlı jazz performansı için bekliyor.

MOC_KUS-BAKISI-2-1024x768

Kuş bakışı – MOC – Nişantaşı

 mocjpg