Erkekler Neye Aşık Olur?

Her kadın ilişkisi yolunda gitmeye başlayınca sorun yaratabilecek sorgulamalar yapmaya başlar.  Sorgulamanın ilk sorusu tabi ki  “neden bana aşık oldun?” ya da “neden beni seviyorsun?” Biraz mantıklı düşünsek aslında bu soruların ne kadar yersiz olduğunun bizlerde farkına varacağız ancak bunun için bir çaba harcamıyoruz. Bunun en büyük sebebi hiç kuşkusuz yaşadığımız duygu yoğunluğu. Aslında sorduğumuz soruların birkaç cümleyle anlatılamayacak kadar derin anlamları olduğunun farkındayız farkında olmasına da, duymak istediklerimizi duymak için zorluyoruz karşımızdakini. Yaptığımızın yanlış ya da doğru olması önemli değil bizim için tek istediğimiz o anı yaşarken mutluluğumuz da ki dozu biraz daha arttırabilmek. Erkeklerin mükemmel kadın tarifi aslında aşık olma sebeplerini bize anlatır. En kestirme yolda bir erkek hem kendini huzurlu, güvende; hem de özgür ve yalnız hissetmek ister. Bunların hepsini bir arada önüne sunabilen bir kadına da aşık olabilirler. Size birisi aşık olduğunuz kişiye aşık olma ya da onu sevme sebebinizi sorduğunda cevap verebiliyorsanız; yaşadığınız şeyin adı alışkanlıktan başka bir şey değildir. Çünkü aşk ve sevgi sebebe ihtiyaç duymaz. En sevdiğim aşk mektuplarından birinde bunun en güzel anlatımını yapıyor Heloise…. “Aşk ya aşktır, ya değildir. Ne amaca gerek duyar, ne hedefe. Ama kendi kendine doğar; kendi kendine yeter”(Heloise’den Abaelardus’a).Bütün bu sorgulamaların tam anlamıyla cevabı değil mi sizce de? Yinede erkeklerin gözü ile aşık olma sebeplerini incelersek bakın ortaya neler çıkıyor….

1- Kendi hayatınız olmalı: Kendi ayakları üzerinde durabilen ve sosyal hayatını erkek arkadaşlarına göre düzenlemeyen kadınlar, kendilerine güvenen bir imaj çizerler. Bu da erkekleri en az dış güzellik kadar etkiler. Üstelik sadece erkek arkadaşınızla değil, ailenizle, arkadaşlarınızla ya da tek başınıza zaman geçirmeniz, ilişkinizin dengesi açısından da olumlu olacaktır.

2- İlk adımı atan siz olmayın: Bu, üzerinde çok tartışılan ama sonuca varılamamış bir konu. Bu nedenle “kaçan kovalanır” kuralını izlemekte fayda var. Eğer ilk adımı siz atar ve buluşmaları siz ayarlarsanız, sizinle gerçekten mi ilgileniyor yoksa fırsatı mı kaçırmak istemiyor olduğunu asla öğrenemezsiniz.

3- Seksi olun, basit değil: İlişkinin ilk günleri, flörtün en yoğun olduğu zamanlardır ama bu dönemde ne fazla utangaç olmalısınız ne de fazla girişken… Aşırı seksi bir giyim tarzı ya da toplum içinde aşırı yakınlık göstermeler, elbette ki erkeklerin hoşuna gider ama ilişkiyi ciddiye almalarını da riske atar.

4- Seks için bekleyin: Günümüzde hala seks için evlenmeyi bekleyenler çoğunlukta. Azınlıkta yer alanlardan olsanız bile, ciddi ilişki düşündüğünüz bir erkekle birlikte olmak için fazla acele etmeyin. Çünkü seks sonrası salgıladığınız hormonlar, ilişkinize olduğundan fazla anlam yüklemenize ve yanlış yönlenmenize neden olabilir.

5- Değer verdiğinizi gösterin: Ona değer verdiğinizi göstermek için illa pahalı hediyeler almanıza ya da kendinizi ona adamanıza gerek yok. Günlük işlerinde ona küçük yardımlarda bulunarak da onu düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.

6- Onu destekleyin: Arkadaşlarının ya da patronunun önünde egosunu tatmin edecek sözler söylemeniz, her zaman ona destek olduğunuzu hissetmesini sağlayacaktır. Yaptığı esprilere her zaman gülmeniz de aynı etkiyi yaratır.

7- Baskı yapmayın: Gün içinde sürekli onu aramak ya da gelecek planları yapmak isteyebilirsiniz ama kendinizi tutun. Bu tarz davranışlar, birlikte olduğunuz erkeğin kendini kapana kıstırılmış hissetmesine neden olabilir. Her şeyi ona söylemek zorunda değilsiniz, onu kendi haline bırakırsanız zaten planlar yapmaya başlayacaktır. Tabii sizi gerçekten istiyorsa…

8- Taviz vermeyin: Prensiplerinizden ödün vermeyin ve yapılan yanlış davranışlar karşısında sessiz kalmayın. Eğer aldatılmayı asla affetmeyeceğinizi bilirse, kendinize duyduğunuz saygı karşısında onun da size duyduğu saygı artacaktır. Aynı şekilde, evli ya da kız arkadaşı olan erkeklerle ilişkiye girmeyeceğinizi bilmesi de sizin için artı olacaktır.

9- İyi olanı seçeceğinizi bilsin: Her zaman dürüst ve güvenilir olduğunuzu ve hayatınızda da böyle insanlara yer vermek istediğinizi ona hissettirin. Eğer siz gideceğiniz yer hakkında yalan söylemiyorsanız, ondan da aynı davranışı beklemeyi hak ediyorsunuz ama önemli olan onun da böyle düşünmesi.

10- Aşk kadını olun: Evlilik için en önemli bağın aşk olduğunu düşünüyorsanız, bunu onun da bilmesini sağlayın. Onunla para, güven ya da prestij için beraber olmadığınızı bilmesi, size ve ilişkinize olan güvenini artıracaktır.

Bu maddeleri anlamsız ya da yanlış bulanlar için seçtim bu filmi. Bu filmi izlemeyen var ise eğer mutlaka izlemeli. Özellikle de ilişkilerinde neden-niçin sorgulaması yapan kadınları ufak bir tavsiye. Vizyona yeni girmiş filmlerden birini izlemek üzere sinemaya gitmek yerine evde oturmayı tercih edenler için keyifli bir pazar günü filmi olabilir….