Evren Düşünceyi Değil, Eylemi Alkışlar!

Bir güne başladığınızda o günün nasıl geçeceğine sizin, karar verdiğinizi biliyor muydunuz? Çoğu insana birkaç yıl önce ‘yataktan kalk, aynaya bak, kendine gülümse, günaydın de ve sonra kendine bir çay yada kahve hazırla’ deseniz alacağınız cevap ‘sen delirdin mi?’ olurdu. Birkaç yıldır hayatımıza giren kimilerine göre yeni bir trend, kimilerine göre insanın mutluluk kaynağının kendisi olduğunu keşfetme yolculuğu olarak tarif edildi. Ikiside kabul edilebilir. Ikisininde kabul edilebilir olmasının en büyük sebebi insanların her olguya önyargı ile bakıyor ve yaklaşıyor olmasıdır. Pozitif düşünce, kişisel gelişim gibi kavramlarla birlikte hayatımızın her yönünde (kariyer, eğitim, spor, yaşam ve daha birçok…) koçlar var olmaya başladı. Bu koçlar anlaşılanın aksine size mutluluğu yada sahip olmayı hayal ettiklerinize ulaştırmayı vaad etmiyorlar. Size sahip olduğunuz değerlin farkına varmanıza yardımcı oluyorlar.

Her insan aslında kendi koçudur…

Hedefi olan insanların hayatta daha mutlu oldukları hiç dikkatinizi çekti mi? Hayatınızın hangi alanında olursa olsun en iyiyi başarmak hedefiniz ise eğer o yolda koyduğunuz her bir tuğla sizin hayatta daha fazla gülümsemenize yardımcı olacak. Hayatta hiçbir emeli olmayan insanlar mutsuz insanlardır. Çok parası olan ‘zengin’ olarak nitelendirilen insanların aslında en yalnız ve en mutsuz insanlar olabileceğini hiç düşündünüz mü? Hayatta herşeye sahip olmak mutluluk demek değildir. Hayal kurmak mutlu olmanın temel kuralıdır. Hayalleriniz kadar yaşarsınız. Hayalleriniz sizin başlangıç noktanızdır. Insanın kendi koçu olabilmeside aslında bununla doğu orantılıdır. Bir koç size, sizin sahip olup göremediklerinizi gösterir. Üstesinden gelemediğinizi düşündüğünüz her konuda size gözden kaçırdığınız ayrıntıları fark ettirecek ip uçlarını sunar. Kendi koçunuz olun ve hayal etmeye başlayın. Hayal ettiklerinizden sonra kendinize sormanız gereken ilk soru ‘bu hayatta benim değerim ne?’. Sahip olduğunuz değerin farkına varmanız kendinizi daha fazla sevmenizi sağlayacaktır. Kendini seven insanlar başka insanların sahip oldukları değerinde farkına rahatlıkla varabilmektedir; çünkü kendini seven insanın çevresine ön yargısı yoktur. İnsanları olduğu gibi kabul ettiği gibi, onlara ayna olabilme özelliğine sahiptir. Birbirine saygılı bir toplum içinde yaşamadığımızın farkında olmayan yoktur; ancak birbirimizle olan iletişimimizin saygıya dönüşmesi bizim elimizdedir. Avrupa’da Amerika’da birbirini tanımayan insanların gülümseyerek selamlaşmasına tanık olursunuz. Bu insanların sahip oldukları değer yargılarıyla ilgilidir. Sabahları ‘günaydın, kolay gelsin’ diyerek yanından geçtiğim çocuk parkındaki çiçeklerle uğraşan belediye görevlisi, birkaç gün şaşkınlık ve tedirginlikle ‘günaydın’ diye yanıt verdi. İki hafta sürekli olarak devam eden selamlaşmamız sonunda. Uzağımda çalışıyor olsa bile gülümseyerek arkamdan ‘günaydın kızım iyi işler’ diye seslenmesine tanık oldum. Bir insana saygı duymak, ona kendini değerli hissettirmek onunla küçük selamlaşmayı paylaşıyor olmak hayatının bir köşesine dokunmak anlamına gelir. Peki bunu yaparken kendiniz için neler yapıyorsunuz? Bazılarımız sürekli birşeylerin yolunda gitmediğinden bahseder. Bulunduğunuz yerde olmayı yada yaşadığınız olayları yaşamayı siz seçersiniz. Geçmişte yaptıklarınızdan ötürü şuan yaşadığınız hayata sahipsiniz. Bunu değiştirmek sizin elinizde.

Hayatınızın patronu olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bazılarımız hayatının patronu olmak konusundan diğerlerinden daha şanslıdır. Şanslı olmayanlar; ise birilerinin rehberliğine ihtiyaç duyar. Bazen olduğumuz yerde oturmak yerine cesaretimizi toplayıp kalabalıkta ayakta durmamız gerekir. House of Human firması Türkiye’de alanında en seçkin firmalar arasında yer alıyor. Size hem dostluk hem de koçluk yapıp aynı zamanda bu konuda eğitim almanıza olanak tanıyorlar. Birsey Koçluk Eğitimi için bir araya geldiğimiz keyifli bir haftasonu geçirdik. Farklı sektörlerden, farklı insanların bir araya geldiği bir grupta hem birbirimizle deneyimlerimizi paylaştık hemde koçluk yolunda ilk danışmanlıklarımızı birbirimizle deneyimledik. Görünmeyenleri nasıl gösterebiliriz, önyargılarımızı silmek bize nasıl artılar kazandırı bunların etkilerini uygulamalı olarak gördük. Hayatlarımızı yoluna sokmanın ,dinlemek olduğunu ve soyut algıları somut olgulara çevirmenin öneminin bu yolda ne olduğunu öğrendik. Evren size fırsatlar sunar, size gülümser, sizin daha mutlu olmanıza yardımcı olur. Peki evren bunları yaparken siz kendiniz için neler yapıyorsunuz? Evren kötü ve yanlış olan şeyleri hayatınızdan çıkarabilmeniz için size fırsat verir. Düşünmek yerine harekete geçmeyi başardığınızda evren sizi alkışlar.  Sevgili koçumuz Nuri Murat Avcı’nın eğitim süresince bize sık sık tekrarladığı önemli bir detay; şans hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşe başıdır… Bugünü bitirmeden kendiniz için birşeyler yapın. Geleceğinizi planlayın ve olmak istediğiniz insan için neler yaptığınızı düşünün. Biter her günün gecesinde ‘bugün kendim için ne yaptım?’ sorusuna verecek keyifli ve huzurlu cevaplar bulmanızı umuyor. Kendiniz için yapmayı  ıskaladığınız herşeyin, birgün karşınıza pişmanlık olarak çıkacağını unutmayın.

Koçluk artık Türkiye’de meslek!

House of Human resmi gazetede yayınlanarak ülkemizde de meslek grubu olarak kabul edilen koçluk eğitimlerini vermekte. Bu eğitimler sizin seçeceğiniz yöne göre şekillenmekte. Uluslararası sertifika imkanları sunulmakta. Profesyonel olarak koçluk yapmak istemeyenlere ise yaşam kalitesini arttıracak koçluk destekleri verilmekte.

Barbaros Mahallesi Sütçü Yolu Caddesi No: 73/ A Kat:1 D:1 Ataşehir-İstanbul

Tel: 02163370164

Fax: 02163370163

info@houseofhuman.com