Kuruçeşme’nin İncisi!

Haftasonu hem yemek yemek hemde biraz eğlenmek istiyorsanız seçebileceğiniz birkaç yer dışında, İstanbul içersinde çok fazla alternatifiniz yok aslında. Birde kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız, istediğiniz gibi bir yer bulmak zorlaşıyor. İstanbul’da açıldığından beri çizgisini bozmaya birkaç mekan var. Bunları biraz daha yakından incelediğinizde aslında hepsinin aynı işletme grubuna ait olduğunu görüyorsunuz. Şüphesiz bu grup İstanbul yeme-içme ve eğlence hayatının en başarılı işlerini yapan ‘Eksen Grup’. Son zamanlarda özellikle tavsiye ettiğim mekanlara dikkat ettiğimde fark ettimki ‘Eksen Grup’ bünyesinde dönüp duruyorum. Yeme – içme, pastane kısmı bir tarafa, kaliteli zaman geçirmek ve eğlenmek için en doğru gece mekanlarıda bu grup içersinde yer alıyor. Başta Akaretler’de bulunan Limoncello abartısız en iyi müzikleri dinleyebileceğiniz, eğlencenin anlamını tamamıyla yaşayacağınız bir mekan. Gerek işletmeyi yapan ‘Davran’ kardeşler Mer ve Mehmet Davran olsun, gerekse kapıdaki güvenliğe kadar bütün personel profesyonelliklerini konuşturuyor. Mert Davran’ın sahne aldığı gecelerde eğlencenin doruklarda olduğunu anca sizde katıldığınızda anlayabilirsiniz. Kime tavsiye etsem ‘hayatımda böyle eğlenmedim’ cevabını alıyorum buda onların profesyonelliğini tarif etmek için yeterli sanırım.

Eksen Grup bünyesinde bulunan ve yıllardır olduğu yere koruyan, adeta grubun incisi bile diyebileceğimiz mekanı tabi ki ‘Sortie’. Sortie, restaurantları ve gece eğlencesiyle en iyiler arasındaki yerini açıldığı günden beri kaybetmedi. Yenilikleri ile misafirlerini daima mutlu etmeyi başaran nadir mekanlar arasında bile sayılabilir. Geçtiğimiz haftasonu küçük bir grup olarak gittiğimiz Sortie’de yediğimiz yemekler ve yemek sonrası eğlence ile geçirdiğimiz en iyi haftasonu olduğunu söyleyebilirim. Sortie içersinde bulunan birçok restauranttan bizim seçimimiz Sortie Restaurant’tan yana oldu. O kadar seçenek içinden Sortie Restaurantı seçmekten mutluyum çünkü yediğim en iyi yemeklerden birini yedim diyebilirim. Güveç’te Kuzu Tarak. Yanında püre ve buğday risottosu ile servis edilen kuzu tarak tam bir lezzet şöleni. Menüde bulunan diğer etleri boşverin dedirten cinsten. Sunumun şıklığını anlatılamayacak kadar sevimli ve sade. Şarap menüsü konusunda deneyimli personel zaten olması gerektiği gibi ancak vurgulamamdaki önem şu ki sizinle bilgisini paylaşan personelin fikrini aldığınızdaki mutlu gülümsemesi. Bu gülümseme bu zaten benim işim gülümsemesi değil, bu sunmuş olduğu öneriyi beğenmiş olmanızın memnuniyetinden kaynaklı en sıcak gülümseme. Hiçbir aksama yaşanmadan söylenilen pişme süresi sonunda servis edilen yemekler, Sortie mutfağının profesyonelliğinin yanında sizi masadan mutlu kaldırmak için verilen bir savaş gibi adeta. Et,deniz ürünü ve günün balığı olarak menüde var olan ana yemek fiyatları 54 ile 78 tl arasında değişiyor. Fiyatlar bulunduğu standartlardaki restaurantlar içersinde gayet normal kalıyor. Şarap menüsü ise 90 TL ile 180 TL arasında seçeceğiniz şaraba göre değişiklik gösteriyor. Yabancı şaraplarda fiyatlar biraz daha yükselebiliyor. Tatlı olarak bizim masa olarak tercihimiz kızarmış dondurma oldu. Sanırım tek sıkıntı yaşadığımda tatlım oldu. Kızarmış dondurmamın, kızarmış kısmı biraz daha kıtır dediğimiz hissi uyandırsaydı tam bir lezzet aşkı olabilirdi. Tatlı öncesi aldığımız Limoncello başarılıydı.

Yemekten sonra ‘Sortie ve Reina aynı zamanda hayatımıza girdi ancak Reina artık ilk günkünden çok daha iyi olacağı halde kötü bir yerde’ diye düşündüm. İki mekan birbirinden farklı olsada benzer yönleride var ancak kıyaslama kabul etmeyecek şekilde Sortie açık ara daha başarılı bir konumda. Reina İstanbul’un güzel yerlerinden birinde olan bir gece klubü olarak yerini ve değerini iyi koruyamadı. Hala yurtdışından gelen önemli isimleri ağırlıyor olabilir ama bir gerçek bir İstanbul’lunun eğlence anlayışına uygun olmayan bir mekan olduğu gerçeği değiştirilemez. İki mekan arasındaki farkları düşünürken ortaya çıkan uçurum karşısında biraz etrafa bakıp Sortie neden hala aynı yerde ve her geçen sene daha da yıldızı parlıyor anlamak çok kolay oldu. Olay sadece restaurantlar tamamen dolsun, içerde nefes alacak yer kalmasın değilde; burdan çıkan insanlar ne güzel bir gece geçirdik diyebilsin olunca herşey doğru oluyormuş.

Her konuda en iyi olmayabilirler ama Eksen Grup gece eğlencesinde en iyi olduğunu kanıtlayalı sanırım çok uzun zaman oldu. Özellikle en iyi İtalyan Restaurantlar içine Cento Per Cento, en iyi gece klubü içine Limoncello ve en iyi dünya mutfağı içersine Sortie’yi almanızda yarar var.