Masal Diyarı Neuschwanstein Şatosu

Avrupa’nın gezdikçe gizemini arttıran ülkelerinden biri Almanya. Almanya’ya gezdikçe farklı farklı yerlerinde sizi kendine bağlayacak büyülü ve masalsı şeyler sunabiliyor. Bunların en güzel örneklerinden biri Bavyera eyaletinde Würzburg’dan başlayıp, Münih’ten sonra Füssen’de son bulan ‘Romantik Yol’dur. Bu yolun neden romantik yol olduğunu anlamak için yemyeşil köylerin daracık yollarında arabanızla seyahat ederken daha iyi anlıyorsunuz. Bu romantik yol sizi belki de Bavyera’nın en görkemli yeri olan Neuschwanstein Şatosuna götürüyor. Neuschwanstein Bavyera Kralı II. Ludwig tarafından hayatı pahasına yaptırılan bir masal şatosu.

Kral Ludwig tarihte deli kral olarak anılsa da bu şato bir deliden çok gerçek bir masal kralına yakışır dedirtiyor. Fransız mimarisinden esinlenilerek yaptırılan bu şato tek kelimeyle ‘mükemmel’. Turistlerin olduğu kadar Walt Disney’in buraya yapmış olduğu ziyarette kendisini çok etkilediği açıkça görülebiliyor. Hâlihazırda Walt Disney’in logosuna hayat veren bu şato, aynı zamanda ‘Güzel ve Çirkin’, ‘Uyuyan Güzel’ gibi masalsı hikâyelerinde geçtiği mekân olarak kullanıldı.

Kralın Wagner ile arasındaki arkadaşlık döneminde çok konuşulmuş ve Wagner’in Kral tarafından fazlaca desteklenmesi kafalarda soru işaretleri oluşturmuş. Şatonun içersinde fotoğraf çekmek yasak. Ancak gezerek bu muazzam mimarinin tadına varabilirsiniz. Her yıl aynı tarihte düzenlenen Wagner’in operalarının sahnelendiği tarihe denk gelirseniz 4. Katta yer alan Şarkıcılar Salonuna yerinizi alabilirsiniz. ‘’Şarkıcılar Salonu ‘’ freskleri ise, 1885 yılında F.Pilory tarafından yapılmıştır ve yine Wagner’in Parsifal efsanesine yer verir. Wagner, kralın hayranı olduğu bir müzisyendir  ve kral onu himaye ederek desteklemiş, ilişkilerini zamanla arkadaşlığa dönüştürmüştür. Hayatının anlamı olan şatonun duvar resimlerinde çoğunlukla Wagner operalarından pasajlar yer alır, ancak ironik olan, Wagner’in bu şatoya hiç gelememiş olmasıdır.

Kral Ludwig geçirdiği kısa hayatında tüm servetini bu şatoya harcamış ancak sadece 6 hafta bu şatoda kalabilmiş. Gizemli ölümü ise bu şatoya farklı mistik bir hava katmıyor değil. Münih’e sadece 100 km uzakta olan bu şatoya mutlaka yolunuzu düşürün. Giriş ücreti öğrenciler için 11 Euro, tam bilet ise 13 Euro. Rehber eşliğinde gezmek zorunlu. Rehber saatlerini kaçırmayın ve tarihin en masalsı yerinde masalın kahramanı olma fırsatını kaçırmayın.

IMG_1847 IMG_1855 IMG_1858 IMG_1865 IMG_1868 IMG_1916